Skřivan 2019

V pátek 5. dubna žily obce Horní a Prostřední Bečva Skřivanem, velmi oblíbenou a hojně navštěvovanou pěveckou soutěží žáků 2. stupně hornobečvanské základní školy. Již 17. ročník této akce se konal v úplně zaplněném kulturním domě. Celým podvečerem provázeli přítomné deváťáci Aneta Riegelová a Emanuel Vala, kteří se tohoto nelehkého úkolu zhostili velmi dobře. Program zahájil pěvecký sbor Skřivani pod vedením p. učitelky Dity Gužíkové, zazpívali zajímavé písně o dešti. Potom vystoupil taneční spolek Dance Rebels Kids a 7. A předvedla scénický tanec Malá mořská víla. Následovalo představování poroty: předseda Ziggy Horváth – (protest)songový písničkář, básník, hudebník, textař a moderátor. Dalšími členy poroty byli Zdeněk Poruba a Adam Růčka – oba členové skupiny Z horní, dolní a dál na jih. V porotě zasedl i starosta Horní Bečvy Rudolf Bernát, místostarostka Prostřední Bečvy Alena Srovnalová a ředitel ZŠ TGM Horní Bečva Jan Děcký. Všech 16 zpěváků netrpělivě čekalo na svá vystoupení. V první polovině podvečera zazpívali: Linda Pavelková (6. B), Josef Vojkůvka (6. A), Justina Jurajdová (6. A), Natálie Šuláková (7. A), Vanessa Valová (6. B), Nikola Mikudová (7. A), Jakub Kubeša (6. A) a Emanuel Vala (9. tř.). Program pokračoval rozhovorem s předsedou poroty, který přidal i něco ze svého repertoáru. A následovalo pěvecké vystoupení Sáry Bílkové, která vyhrála Skřivana 2x. Třídy 6. A a 7. A předvedly zajímavé tance.

Ve druhé části se představili tito zpěváci: Angela Davidson (7. A), Magdaléna Kadavá (9. tř.), Marie Horutová (7. B), Kristýna Otepková (7. A), Filip Kubáň (6. A), Kateřina Blinková (8.tř.), Barbora Ondruchová (6.A) a Zuzana Podešvová( 8.tř.). Všechny výkony soutěžících se divákům moc líbily, porota to neměla s rozhodováním letos vůbec lehké. Zatímco se radili v zákulisí, na pódiu předvedla 9. třída moderní divadlo, které napsal Emanuel Vala. Deváťáci se také rozloučili a poděkovali své třídní učitelce Marcele Hodaňové. Potom následoval tanec žáků 7. B a osmáci předvedli Grotesku. Závěr obstaraly zkušené talentované tanečnice z Dance Rebels Juniors s tancem Sestry v akci (nacvičila p. Soňa Stromšíková).

A pak už přeplněný sál utichl a čekal na verdikt poroty. Její předseda Ziggy Horváth nejprve všechny zpěváky pochválil za výborné výkony a konstatoval, že to členové poroty neměli letos vůbec lehké, a proto udělili i 3 ceny poroty: Marii Horutové za píseň Slza z tváře padá, Barboře Ondruchové, která soutěžila s lidovkou Mezi horami a Zuzaně Podešvové, ta zazpívala písničku A ty se ptáš co já.

A na stupně vítězů vystoupily tyto zpěvačky: bronzový stupínek obsadila Nikola Mikudová s písní Dědina Ščamba, na 2. místě skončila Linda Pavelková, která zazpívala píseň Andělé strážní a vítězství si letos odnesla žákyně 9. třídy Magdaléna Kadavá s francouzskou písní Je Suis Malade od Lary Fabian. Vítězové obdrželi pěkné ceny, ostatní účinkující byli odměněni sladkostmi. Sponzory Skřivana byli: Obecní úřad Horní a Prostřední Bečva, paní Bartošková z místního květinářství, Mini hobby paní Diatková a pan Stromšík věnoval jako každý rok všem soutěžícím párek v rohlíku.

Moderátoři Skřivana poblahopřáli vítězům, poděkovali všem učitelkám za přípravu tanců, p. Martině Šrámkové za klavírní doprovod, Patriku Bouchalovi, který usedl za bubny, Ondřeji Malinovi a Tomáši Machálkovi – ti se starali o ozvučení, počítač obsluhovali Daniela Vaníčková a Kryštof Kočí. Bude i DVD z letošního Skřivana zásluhou Ondřeje Balaše. Za krásnou výzdobu moderátoři poděkovali skvělé výtvarnici Kamile Maliňákové. Avšak největší aplaus sklidila p. učitelka Dita Gužíková za přípravu zpěváků, tanečníků, za ochotu, pomoc a cenné rady, neboť bez ní by se neuskutečnil Skřivan 2019. Moderátor předal hlavní organizátorce květiny, společně se spolumoderátorkou poděkovali všem účinkujícím za překrásně strávený podvečer a nezapomenutelný kulturní zážitek. Společně se budeme těšit na 18. ročník SKŘIVANA v roce 2020.

Text: Marie Němcová
Foto: Jaroslav Čáp

Foto: Jitka Bordovská

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *