Macurův Memoriál 2018 – report

V pátek 4.5.2018 se na Horní Bečvě uskutečnil tradiční závod v přespolním běhu, Macurův memoriál. Tentokrát byl v něčem jiný než v minulých letech. Hlavní pořadatelé, kterými byli Základní škola Horní Bečva, Obec Horní Bečva a Ohlá klika, chtěli dát tomuto závodu větší ohlas, aby co nejvíc lidí přišlo uctít památku pana Macury, na jehož počest se vždy 4.května tento závod běží. Uctít památku člověku, který byl ochoten obětovat svůj život pro druhé.

Už s velkým předstihem se dala do oběhu informace, byla zřízena webová stránka, která sloužila, jak k upoutání, tak pro registraci závodníků. Účast samotných žáků bývá každoročně velká, ale chtěli jsme nalákat i více dospělých. A povedlo se. Letošního závodu se zúčastnilo rekordních 204 sportovců. Přibyla i nová kategorie, mateřská škola, startovalo 12 dětí ve dvou věkových kategoriích. Žáky základní školy čekaly různé obtížnosti tratí a v deseti kategoriích si zaběhalo celkem 143 žáků, včetně žáků ze ZŠ Prostřední Bečva, kteří jsou našimi pravidelnými hosty. A 49 dospělých si to rozdalo v šesti věkových kategoriích. Ti měli trať nejobtížnější, čekal je závod z Martináku, který simuluje běh Jaroslava Macury z období II. světové války.

Novinkou letošního ročníku bylo použití čipů a cílové fotobuňky, takže jsme mohli výkony soutěžících změřit na tisíciny vteřiny. Doběh do cílové brány, o kterou se postarali Lucka a Aleš Závorkovi ze SWAHu jsme museli umístit před školní budovu. Nemohli jsme použít bezpečnější prostranství za školou, protože tam v současné době probíhá výstavba sportovního areálu. Věřím, že to nikomu a ničemu nevadilo. Naopak, soutěžící mohli být povzbuzováni i náhodnými kolemjdoucími a troubením projíždějících aut. Všichni soutěžící byli odměněni čokoládou s motivy Macurova memoriálu, drobným občerstvením, dospělí si v rámci startovného měli možnost dát po závodě vývar a něco na doplnění tekutin (pivko, nealko). O občerstvení se vzorně starali Hasiči z Horní Bečvy. Pro všechny byly nachystány špekáčky k opékání, po kterých se jen zaprášilo. Vše umocnilo krásné počasí, velká návštěva v publiku a dobrá nálada, která při závodech panovala. Je nutné dodat, že všichni vítězové si odnesli medaile, diplom a hodnotné ceny.

Chtěl bych všem, kteří se na uskutečnění tohoto závodu podíleli, ať už jde o pořadatele nebo závodníky, poděkovat. Troufám si říct, že závod se vydařil, drobné chyby se pokusíme do příštího ročníku odstranit a budeme se těšit na další ročník Macurova memoriálu, v ještě hojnějším počtu závodníků.

Zbyněk Kocurek, ZŠ Horní Bečva

Výsledky

Foto Kreda

Foto Čáp

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *